- Consideratii geografice-componenta administrativa, suprafata si toponomia

PRIMĂRIA --> Home

Comuna Lespezi - Consideratii geografice-componenta administrativa, suprafata si toponomia

Comuna Lespezi are o suprafatã de 5.285 de ha si este formata din satele:

BUDA, asezat la 4 km NE de Lespezi. Dateaza de la 1790. Buda, înseamna în slavona „locuinta retrasa în padure, locuinta în curatura", iar localnicii spun ca ar proveni de la un boier cu numele de Buda, stapanul acestor locuri.

BURSUC- DEAL, sat înfiintat în 1879, dupa reforma agrara (1864), din timpul lui Alexandru Ioan Cuza. Numele ar proveni de la bursucii care traiau în padurile ce acopereau aceste locuri sau de la un oarecare Bursuc.

BURSUC VALE, sat înfiintat în anul 1921, este asezat în Lunca Siretului, la est de BURSUC DEAL si de calea ferata. De aici, sunt 3 kilometri pana la Lespezi si 5 kilometri pana la Pascani.

DUMBRAVA, înfiintat la 1922, pe mosia lui Fotin Ionescu, fost ministru al agricuturii, al carui nume îl poarta pana în anul 1962, când localitatea este numita DUMBRAVA (de la slavonul dumbrava - padure rara de stejari tineri). Satul aproape ca s-a contopit cu Lespezi, spre nord.

HECI, cel mai întins si mai populat sat al comunei si cu cea mai veche mentiune documentara (18 aprilie 1409). Heci, în Maramures inseamna loc de pe malul unui rau, unde numeroase crengi de copaci au intrat în putrefactie. Toponimul mai poate proveni însã si de la un oarecare Herci, proprietarul padurilor de altadata (Vasile Miron, 1971), sau de la huci, care este o raritura de padure, din NV satului la hotarul cu Tatarusiul. Legenda spune ca Heci ar deriva de la „E'cce Seretura", cuvinte pronunþate de Laslau, craiul unguresc, care i-a alungat pe tatari pânã la Siret, în secolul al XIII-lea.

LESPEZI este centrul de comuna, datat pentru prima oara la 1790. Toponimul provine de la stratul de gresii dure (lespezi) care apar în malul Siretului sub depozitele de terasa.

Data creare: 13-10-2015 13:33:59