- Consieratii geografice- Istoricul cercetarilor zonei

PRIMĂRIA --> Home

Comuna Lespezi - Consideratii geografice - Istoricul cercetarilor zonei

In ceea ce priveste comuna Lespezi, au aparut de-a lungul timpului lucrari cu caracter general sau lucrari speciale asupra regiunilor mai întinse din care face parte si acest sector al Siretului.

•1870, Foethede, în timpul construirii liniei ferate Cernauti- Pascani, cerceteaza si o parte din Valea Siretului, vorbind pentru prima oarã de paturi sarmatiene.
•Grigore Cobalcescu, în cadrul „Studiilor paleontologice tertiare din unele parþi ale României" pomeneste de Lespezi, facand si doua profile geologice.
•In „Dictionarul geografic al judetului Suceava" (1894), al lui Serafim Ionescu, apar referiri la comuna Lespezi.
•Din punct de vedere geologic, acest sector a fost citat de I. Simionescu în lucrarile sale din 1903 si 1906.
•In anul 1910 apare lucrarea lui S. Sevastor privitoare la terasele Siretului.
•In 1937 apare lucrarea lui V. Tufescu, „Dealul Mare Harlau", care trateaza versantul stang al Siretului de pe teritoriul comunei Lespezi.
•In 1948, C. Martiniuc, cercetând formatiunile sarmatiene dintre Valea Siretului si orogenul carpatic arata ca sedimentele ce apar la zi cu sectorul Tatarusi, care este pe aceeasi latitudine cu Lespeziul apartin volhinianului si unei zone de tranzitie spre besarabian.
•In 1955, N. Macaroviciu arata în cercetarile efectuate în sarmatianul Podisului Moldovenesc, aparitia volhinianului si a zonei de tranzitie spre besarabian.
•Studiul cel mai complet al acestui sector din punct de vedere fizico-geografic îl gãsim în lucrarea „Valea Siretului în sectorul raionului Pascani si problemele seii de la Ruginoasa" de Ion Sarcu (1955).
•Date din punct de vedere economic gasim în lucrarea „Probleme de geografie economica a raionului Pascani" de I. Sandru (1957), în „Monografia judetului Iasi" de I. Sandru, V. Bacauanu din 1972.
•1974 - „Monografia geografica a comunei Lespezi", de profesor Vasile Simina.
•1972 -„Monografia istorica a comunei Lespezi", realizata de profesor loan Ciubotaru.
•In „Studiul monografic asupra resurselor materiale existente în nordul Moldovei si valorificarile în constructii" din 1970, de Elisabeta Paun, Orest Nichita, Florica Vasilescu si Gheorghe Bagu, trateaza situatia depozitelor de nisip din judetele Suceava si Iasi, dar si de la Buda - Lespezi - Iasi. Alt grup de cercetatori, condus de profesorul universitar C. Martiniuc, de la Universitatea „Alexandru loan Cuza" Iasi, a sintetizat în 1978 concluziile cercetarilor referitoare la grosimea stratelor de nisip si condiþiile de calitate tehnicã din zonã. Cercetãtorii ieseni au efectuat mai multe analize si au facut prezentari de date în comunicãri stiintifice si studii de doctorate, sustineri si propuneri de valorificare industriala (la turnatorii de metale neferoase, la fabricarea sticlei). Iata o parte din rezultatele cercetarilor asupra nisipurilor din zona Buda - Lespezi:
a) zacamantul prezinta doua straturi de nisip alb: unul de cca. 2 m grosime si altul de 10 m grosime;
b) Si02 - 92, 72 %, Fe203 - 0,40%, A1203 - 2,65 m, CuO - 1,80 m, MgO - 1,80 m;
c) rezerve exploatabile: în jurul a câteva milioane de tone nisip alb;

•1979 - „Dictionar geografic al judetului Iasi", de Al. Obreja.
•1980 - „Podisul Moldovei", de V. Bacauanu si colaboratorii. Cercetari remarcabile privind problematica arheologica au fost efectuate de V. Chirica si M. Tanasache (1983). La nivel local au fost efectuate de Traian Bita (1985), de I. Gordin, Paul Nechifor, I. Ciubotaru (1995, 1997), V. Bradu (1979), de D. Sava (2000), iar din punct de vedere etno-folcloric de C. Sava, Gh. Ionica, D. Sava si V. Spataru (1982-1989). Probleme de populatie a cercetat prof. V. Grigoras. Despre dascalii de frunte ai ºcolii romanesti, învãtãtorul Alexandru Bratu a scris „Trandafiri suceveni - ctitori de scoala romaneasca" (1973), iar învatatorul Florentin Adrian Maftei a
scris „Cu Rares prin(tre) Lespezi (2007), în care se reface istoria locurilor din vremea Voievozilor Musatini, folosind „graiul dulce moldovenesc".

•Studii de sistematizare.
•Studii pentru constructia barajului.
•Strategia de dezvoltare locala a comunei, pentru perioada 2007-2013, avându-i ca autori pe Ioan Lazar, primarul comunei, si pe consilierii locali.

Articol preluat din "MONOGRAFIA COMUNEI LESPEZI IASI" - Vasile SIMINA (coordonator)

Data creare: 13-10-2015 13:48:31