- Cadrul Natural -comuna Lespezi

PRIMĂRIA --> Home

Cadrul Natural -comuna Lespezi

RELIEFUL

Amplasata pe culuarul siretului, între Dolhasca si Pascani, comuna Lespezi are un relief deluros, colinar, aluvionar si cu terase.

Acest relief este sculptat de agentii externi în depozitele sarmatiene constituite în cea mai mare parte din roci tertiare necutate: argile, marne, nisipuri, pietrisuri, gresii si roci calcaroase, depuse peste o unitate de platforma veche, numita Platforma Moldoveneasca, alcatuita din roci cristaline cutate, care se gaseste sub cuvertura neogena, la peste 1000 m adancime.

Valea siretului, strabatuta de raul siret de la N la S, în directia înclinarii stratelor, are caracter consecvent, în timp ce afluentii siretului (Probota, Trestioara, zis si Heci, Buda, Lespezi, Siretel), care curg perpendicular pe înclinarea stratelor, au format vai subsecvente, cu caracter asimetric, cu coaste spre sud si pante line spre nord, favorabile constructiilor.

Pe stanga siretului sunt dealuri mai înalte ca Dealul Buda (384 m) la S de Dealul Mare Tudora (593 m); Dealul Bobeica, Dealul Dumbrava, Dealul Peter (370 m), care fac parte din Dealul Mare Harlau.
Valea siretului, cu versantii în trepte numite „terase", mai evidente si în numar de trei pe partea dreapta. Pe stanga siretului terasele sunt mai sterse si mai greu de distins. Mai evidenta este terasa de 20 m pe care sunt asezate satele Lespezi si Buda.

Pe partea dreapta, terasele sunt mai distincte, iar cea mai vizibila este Terasa Pascani (30-40 m), pe care sunt asezate satele Probota, Heci si Bursuc-Deal. Pe aceasta parte a vaii, dealurile sunt mai joase sub forma colinara: Dealurile Manastirii, Trestioara, Heciului (tintirimului), Diudiului, Bursucului.

Terasa cea mai joasa si mai tanara este Lunca siretului (220 m altitudine), cu aspect de ses, cu latimi de peste 2 km dupa ce siretul depaseste „poarta" Heciului. sesul siretului are doua trepte: una joasa de 2- 3 m altitudine, frecvent inundabila, bogata în acumulari de pietris si nisip, cu numeroase meandre, si o treapta mai înalta (4-7 m), inundata rar si partial fiind acoperita cu soluri fertile.

Procesele geomorfologice apar pe versantii vailor si pe fruntile teraselor favorizate de pante de peste 4-5 grade si prezenta straturilor de argila la baza vailor si de aparitia unor straturi acvifere de la baza calcarelor si gresiilor sarmatiene, care dau nastere la numeroase izvoare cu apa potabila (la Colac, sipotel, Diudiu, Bursuc-Deal, Buda, Dumbrava). Rapi torentiale, alunecari de teren, surpari si rostogoliri apar pe toti versantii din comuna.

CLIMA

Se încadreaza în climatul temperat-continental de nuanta moderata, specifica dealurilor între 200 si 400 m. Temperatura medie anuala este de 8,4 grade C, cu minima în ianuarie si maxima medie în luna iulie - 20,1° C. Precipitatiile atmosferice sunt moderate, cantitatea medie anuala fiind putin sub 600 cm cubi/an.

APELE

Raul Siret este al doilea rau ca debit din Romania (225 m cubi), dupa Dunare. Cele mai mari debite s-au inregistrat în 1940, 1942, 1953, 1956, 1963, 1970,2005, 2008 iar debite minime s-au înregistrat în anii 1951, 1953, 1954, 1960, 1963, 1964, 1973.Minima absoluta s-a inregsitrat la Lespezi pe 30.08.1961(2,01 mc/s). Hidronimul siret, de origine indo-europeana, provine de la serum = lichid, apa; stru = a curge; apa care merge.
Afluentii Siretului sunt: Probota, Heci (Trestioara), Conteasca pe dreapta, Buda, Siretel pe partea stanga. Comuna Lespezi este bogata si în ape subterane, care se gasesc la baza terasei vechi si în terasa de baza, fiind folosite de localnici prin cele peste 60 de fantani

VEGETATIA
Relieful este acoperit cu vegetatie de padure si pasuni. Padurea ocupa suprafete reduse în estul si vestul comunei, din cauza defrisarilor. Padurile (178 ha) sunt formate din fag, carpen, gorun, tei, mesteacan, stejar, iar dupa razboi s-au plantat si molizi. In locurile mlastinoase creste papura, rogozul, nufarul galben, matasea broastei, sageata apei si zavoaie de plop si rachita. Suprafata afectata de umiditate este de 120 ha.

SOLURILE
Factorii pedoclimatici au favorizat formarea solurilor argiluviale podzolite si cernoziomuri levigate slab si moderat în locurile mai înalte, iar pe sesul Siretului soluri aluviale si lacoviste, care confera conditii bune pentru culturile de grau, porumb, sfecla de zahar, cartofi, plante de nutret si altele. Solurile de platouri si de pe pantele dealurilor permit culturi de pomi fructiferi si mai putin vita de vie.

In anii ploiosi terenurile agricole din lunca sunt inundate partial (asa cum a fost si cazul inundatiilor din 2008-2009).
Alunecarile de teren si eroziunea se produc la Dumbrava pe coasta Peterului, Dealul Strahotin din Lespezi si între Paraie (langa Trestioara), la Heci. Pentru ameliorarea acestor fenomene s-au executat lucrari de regularizare, care vor trebui însa continuate, atat la Buda, cat si la Heci.

Articol extras din "Monografia comunei Lespezi-Iasi"
Autor Vasile SIMINA (coordonator)

Data creare: 13-10-2015 14:41:07